Buğday da Hasat Başladı! Yetkili Buğday İçin Fiyat Verdi

Edirne’deki buğday üreticileri hasat mesaisine hazırlanıyor. Geçen yaz kurak geçtiği için buğday kuru toprağa ekildi. Kış yağışları bir nebze rahatlama sağladı. Üreticiler, hükümetten fiyat açıklamasını bekliyor.

’15 LİRA OLMAZSA ÇİFTÇİYE BİR LİRA PARA KALMAZ’

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, fiyatın 14-15 lira bandında olması gerektiğini belirtti. Üreticiler, maliyetlerin yüksek, fiyatların düşük olduğunu söylüyor.

‘ORTALAMA 450-500 KİLOLARI BULURUZ’

Oda Başkanı Arabacı, bu yıl 450-500 kilo verim beklediklerini açıkladı. Geçen yıllarda kış yağışları kuvvetli değildi. Bu yıl da yağışlar yeterli olmadı. Ancak buğdayın ihtiyacı olan yağışlar oluştu. Buğday strese girmeden gelişti. Bazı yerlerde hafif sıkıntı yaşandı ama çoğunlukla gelişim güzel oldu. Bu yıl verim 300-400 kilo da olabilir, 500-550 kilo da. Ortalama 450-500 kiloyu buluruz.

‘SICAKLIKLAR VERİMİ ETKİLEMEZ’

Son günlerdeki sıcaklıklar verimi etkilemez. Kontroller yapıldı, hasat dönemi geldi. Bu sıcaklık sadece hasat dönemini birkaç gün öne çeker.

‘ÜRETİCİ RAHAT NEFES ALMAK İSTİYOR’

Arabacı, hükümetten üreticiyi rahatlatacak bir fiyat açıklaması beklediklerini belirtti. Türkiye genelinde yapılan maliyet hesaplamalarına göre, bir dekar buğdayın maliyeti 10.87 lira. Bu maliyet 450 kilo üzerinden hesaplanıyor. Yılda bir kez hasat yapılıyor, bu ürünle 12 ay idare ediliyor. 14-15 lira bandında bir fiyat talep ediliyor. Bakanlıktan iyi bir fiyat bekleniyor.

‘ÜRETİCİ İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZ HALDE’

Lalapaşa ilçesi Ortakçı Köyü Muhtarı Cengiz Günaydın, maliyetlerin çok yüksek, fiyatların ise düşük olduğunu söyledi. İki hafta sonra buğday hasadı başlayacak. Arpa hasadı yoğunlaştı, borsada fiyat 6,72 lira. Üretici kazanamıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depoları Ukrayna’dan ithal buğdayla dolu. Yeni ürün nereye konacak? Çiftçi borç içinde, ürününü yok pahasına satacak.

’15 LİRANIN ALTINDA KESİNLİKLE KURTARMAZ’

Merkez Büyükilmailçe Köyü’nden Erdal Akgün, yüzde 100’ün üzerindeki girdi maliyetleri nedeniyle buğday fiyatının 15 liranın altında olmaması gerektiğini belirtti. Buğday verimi ve kalitesi iyi. 15 lira olmazsa çiftçiye para kalmaz. Devletin alıma geçmesi lazım. Mazota yüzde 110, gübreye yüzde 169 zam geldi. 15 liranın altında kesinlikle kurtarmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir