İsrail Savaş Konseyi, Hamas ile esir takası anlaşmasını görüşecek

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, genişletilmiş İsrail Siyasi ve Güvenlik Bakanları Konseyi ile İsrail Savaş Konseyi, yeni bir esir değişim anlaşmasının ana hatlarını ve Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine olası askeri operasyonu tartışmak üzere toplanacak.

Yeni girişim İsrail ordusu, dış istihbarat teşkilatı Mossad ve iç güvenlik teşkilatı Şin-Bet (Şabak) tarafından hazırlandı.

Haberde, “kaçırılan kişilerin geri getirilmesi için bir anlaşmaya varılmasına yönelik yeni girişimin dün İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet Direktörü Ronen Bar ile Mısır istihbarat Başkanı Abbas Kamil’in Kahire’de yaptığı toplantıda tartışıldığına” dikkat çekildi.

SAVAŞ KONSEYİ’NDEN YENİ ANLAŞMA

İsrail basınının üst düzey bir yetkiliden aktardığına göre İsrail Savaş Konseyi Gazze’de Hamas tarafından kaçırılan İsraillilerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma için yeni bir girişimde bulunacak.

Haberde, bu konunun İsrail’in iç tartışması olduğu ve Hamas ya da arabuluculardan bir teklifin masada olduğu anlamına gelmediği kaydedildi.

Hamas’ın İsrail saldırılarının sonlandırılması, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden çekilmesi ve Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin kuzeyine geri dönmeleri taleplerinin Tel Aviv yönetimince reddedilmesi nedeniyle görüşmeler henüz sonuçlanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir